Odszkodowanie z OC sprawcy - jak to działa w praktyce?
- Szczegóły
W przypadku stłuczki lub wypadku drogowego możliwe jest ubieganie się o wypłatę odszkodowania na pokrycie strat z polisy OC sprawcy. W tym celu niezbędne jest określenie, który z uczestników ruchu doprowadził do powstania szkody. Może w tym pomóc policja, ale nie trzeba jej bezwzględnie wzywać. Uczestnicy mogą między sobą wyjaśnić, kto zawinił w danej sytuacji. W przypadku sporu w tej kwestii lub jeśli w zdarzeniu ucierpiały osoby, interwencja policji jest konieczna.
Po wskazaniu sprawcy należy sporządzić oświadczenie. Można skorzystać z gotowych formularzy dostępnych w internecie lub spisać je samemu. Ważne jest, aby zawierały niezbędne informacje. Koniecznie na oświadczeniu muszą znaleźć się:
- dane osobowe kierowców oraz właścicieli pojazdów, jeśli nie były przez nich prowadzone,
- wskazanie sprawcy oraz poszkodowanych,
- informacje o pojazdach, czyli numer rejestracyjny, numer VIN, marka, model i typ,
- dane ubezpieczenia OC – najważniejszy jest numer polisy, a także nazwa ubezpieczyciela,
- dokładny opis okoliczności zdarzenia oraz jego data,
- opis szkód mienia i osób,
- czytelne podpisy uczestników.
Jeśli zdarzenie ma świadków również ich dane oraz podpisy powinny znaleźć się na oświadczeniu.
Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?
Z podpisanym oświadczeniem poszkodowany musi zwrócić się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Towarzystwa często na stronach internetowych udostępniają specjalne formularze do tego celu, co znacznie ułatwia dokonanie zgłoszenia. To początek procedury likwidacji szkody. W procesie rozpatrywania wniosku z poszkodowanym skontaktuje się rzeczoznawca, który oceni wartość szkody. Weryfikacja zgłoszenia nie powinna trwać dłużej niż 30 dni – w tym czasie zostanie wypłacone odszkodowanie. Rozliczenie może nastąpić bezpośrednio na konto poszkodowanego lub na drodze ubezpieczyciel-warsztat, który naprawiał uszkodzony pojazd.
Poza rekompensatą za uszkodzone mienie można ubiegać się również o odszkodowanie za powstały uszczerbek na zdrowiu. Ubezpieczyciel powinien zwrócić koszty leczenia, pobytu w szpitalu, rehabilitacji, leków itp. Możliwe jest również uzyskanie środków na zatrudnienie opieki dla dziecka, jeśli poszkodowany nie jest w stanie zapewnić mu opieki, lub z uwagi na niemożność wykonania obowiązków zawodowych. W tym przypadku należy dokładnie zebrać całą dokumentację medyczną oraz wszelkie dowody poświadczające poniesione koszty związane z wypadkiem i również zwrócić się z wnioskiem do ubezpieczyciela. Warto też pamiętać, że od każdej jego decyzji można się odwołać.