Dlaczego ubezpieczenie OC auta jest obowiązkowe?
- Szczegóły
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do wykupienia polisy OC. Reguluje to Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Powód powstania takich zapisów jest ściśle związany z zakresem, jaki gwarantuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Mowa tu o szkodach powstałych w wyniku normalnego użytkowania danego pojazdu.
Korzystanie z pojazdów mechanicznych niesie za sobą ryzyko wypadku oraz uszkodzenia mienia lub zdrowia pozostałych uczestników ruchu drogowego. Podobnie jest w sytuacji przewozu osób, które wsiadając do pojazdu, zawierzają swoje życie i zdrowie kierowcy. Ubezpieczenie OC to zabezpieczenie finansowe przykrych skutków wypadków. Dzięki niemu w sytuacji stłuczki, uszkodzenia innego auta lub spowodowania uszczerbku na zdrowiu osoby biorącej udział w zdarzeniu wypłacane jest pieniężne wsparcie wszystkim poszkodowanym.
Konsekwencje braku ubezpieczenia OC
Zdecydowanie łatwiej jest pogodzić się z obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia OC osobom, które wiedzą, że posiadanie takiej polisy leży w ich interesie. W przypadku braku aktualnej polisy jakiekolwiek zdarzenie drogowe – wypadek lub stłuczka będą miały konsekwencje w postaci wypłacania kilku, a nawet kilkunastotysięcznych kwot z własnej kieszeni. Znacznie więcej przyjdzie zapłacić, jeśli w wypadku ucierpią ludzie. Należy im się bowiem zwrot kosztów leczenia, leków i rehabilitacji. Dzięki polisie pieniądze wypłacane są przez ubezpieczyciela.
Konsekwencją nieposiadania ubezpieczenia OC jest nie tylko konieczność zadośćuczynienia finansowego za wyrządzone szkody. Brak aktualnej polisy skutkuje otrzymaniem wysokiego mandatu. Dla samochodów osobowych wysokość kary za nieposiadanie OC stanowi równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto). W 2022 roku wynosi ono 3010 zł brutto, co oznacza, że kara to aż 6020 zł!