Czy ubezpieczenie OC jest nadawane na kierowcę, czy na samochód?
- Szczegóły
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli popularne OC, jest obowiązkowe i musi posiadać je każdy właściciel pojazdu. Należy wyraźnie podkreślić, że to właściciel pojazdu, a nie kierowca, zobowiązany jest do wykupienia polisy, ponieważ dotyczy ona samochodu, motocykla lub innego mechanicznego środka lokomocji. Co więcej, jeśli jedna osoba posiada więcej niż jedno auto, to za każde z nich musi opłacić osobną składkę.
Kwestia zawierania umowy ubezpieczenia OC na pojazd mechaniczny jest prawnie regulowana. Dzięki temu obowiązkowi właściciele pojazdów i kierowcy mają zagwarantowane bezpieczeństwo finansowe w sytuacji spowodowania wypadku lub kolizji drogowej. W takich okolicznościach to ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z naprawą auta poszkodowanego i wypłaca rekompensatę za ewentualne poniesione skutki zdrowotne takiego zdarzenia.
Czy kierowca musi posiadać ubezpieczenie OC?
Nie każdy posiadacz uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych musi mieć ubezpieczenie OC. Kierowca to nie zawsze właściciel auta, może on prowadzić wypożyczony samochód lub korzystać z uprzejmości znajomego, który mu go udostępnia. W takiej sytuacji nie jest zobowiązany do opłaty OC, ponieważ obowiązek ten spoczywa na właścicielu pojazdu. Być może z perspektywy kierowcy jest to dobry układ, natomiast właściciel pojazdu udostępniając go postronnym, sporo ryzykuje.
W przypadku wyrządzenia szkody lub spowodowania wypadku to z OC właściciela pojazdu wypłacane są wszelkie rekompensaty. Zwykle ma to niestety konsekwencje w postaci utraty zgromadzonych zniżek i konieczności płacenia wyższej składki na ubezpieczenie OC w przyszłości. Zdarza się również, że dotyczy to nie tylko tego jednego pojazdu, ale i pozostałych, których właścicielem jest dana osoba. Jeśli więc posiadacz pojazdu wie, że będzie go udostępniał, na przykład pełnoletniemu dziecku, warto uwzględnić to w umowie ubezpieczenia i uzupełnić polisę o ochronę zniżek.