Co wpływa na wysokość ubezpieczenia mieszkania?
- Szczegóły
Składka na polisę mieszkaniową opłacana jest raz w roku. Jej wysokość zależy od sumy ubezpieczenia, czyli maksymalnej kwoty jaka zostanie wypłacona w przypadku wystąpienia zdarzenia objętego polisą. Co ważne, jeśli zniszczenia na skutek zdarzenia zostaną wycenione na mniej, niż wynosi suma ubezpieczenia, to towarzystwo pokrywa tylko realnie poniesione straty. Wynika z tego, że dobrze dobrane ubezpieczenie nieruchomości musi mieć adekwatnie do stanu mieszkania dopasowaną sumę ubezpieczenia. Nie opłaca się ani zawyżać, ani zaniżać tej kwoty.
Na sumę ubezpieczenia wpływa kilka powiązanych ze sobą czynników. Przede wszystkim dla ubezpieczyciela ważna jest wartość nieruchomości. To podstawowe kryterium, od którego należy zacząć wycenianie domu lub mieszkania. Wartość zależy między innymi od lokalizacji nieruchomości, jej powierzchni użytkowej, sposobu wykończenia, wieku i materiałów użytych do jej wybudowania. Nowoczesne apartamenty w centrum miast będą z pewnością miały wyższą składkę na ubezpieczenie, niż mieszkania z wielkiej płyty w dalszych dzielnicach.
Jakie kryteria brane są pod uwagę przy ubezpieczaniu nieruchomości?
Wartość mieszkania to nie wszystko, co wpływa na sumę ubezpieczenia. Liczy się również zakres ochrony opisany w OWU. Zwykle podstawowe polisy zakładają ubezpieczenie elementów konstrukcyjnych budynku: fundamentów, ścian, dachów. Dodatkowo do ubezpieczenia można dołączyć elementy stałe nieruchomości, takie jak AGD w zabudowie, okna, podłogi, drzwi. Kolejnym dodatkiem są ruchomości, czyli meble, sprzęt elektroniczny, a nawet zwierzęta domowe. Im więcej rzeczy objętych ubezpieczeniem, tym będzie ono droższe.
Ostatnim kryterium wchodzącym w zakres ubezpieczenia są zdarzenia, od jakich można się ubezpieczyć. W podstawowych polisach są to zdarzenia losowe. Takie polisy można rozszerzyć, na przykład o ubezpieczenie od przepięcia, zalania, powodzi.